آسمان در رسانه
مقاله سبدگردان آسمان
ویدئو سبدگردان آسمان
اینفوگرافیک سبدگردان آسمان
پادکست سبدگردان آسمان
واژه نامه سبدگردان آسمان
ابزارک های مالی
بهترین روش سرمایه گذاری در بورس
کد مطلب: 549     تاریخ انتشار: 1398/05/29     تعداد مشاهده: 2670
Facebook Twitter Google+ LinkedIn

بازارهای سهام، طلا، ارز و مسکن مرسوم ترین و معمول ترین بازارهای سرمایه گذاری در ایران هستند. طی تحقیقی از ۶۰ سرمایه گذار خواسته شد که هدف خود از سرمایه گذاری در این بازارها را بیان کنند؛ کسب ثروت، حفظ سرمایه از تورم، تأمین آینده فرزندان، توسعه کسب و کار و برنامه ریزی برای بازنشستگی از جمله دلایل سرمایه گذاری عنوان شد که با فاصله معناداری کسب ثروت و حفظ سرمایه از تورم به عنوان مهمترین دلایل در صدر قرار داشتند.


به گزارش رده (مرجع بررسی خدمات بانکی)، کسب ثروت و حفظ سرمایه از تورم، گویای آن است که سرمایه گذار نه تنها می­ خواهد در سرمایه ­گذاری چیزی از دست ندهد بلکه می­ خواهد مبلغی اضافه به دست آورد؛ اما اینکه آیا همیشه داستان سرمایه­ گذاری به جای خوب ختم می­ شود یا نه؟ بستگی به انتخاب سرمایه­ گذار دارد. طبیعتا همگی ما پیروزی ها و شکست هایی طی دوره های مختلف سرمایه­ گذاری در بازار ارز، طلا، مسکن و سهام داشته­ ایم و همیشه نیز «ریسک» هایی همراه مان بوده است. کاهش ریسک،  افزایش ثروت و حفظ سرمایه از تورم یکی از مهمترین دلایل شکل­ گیری صنعت «صندوق های سرمایه ­گذاری» و «سبدگردانی اختصاصی» در ایران بوده است.
صنعت «صندوق ­های سرمایه ­گذاری» و «سبدگردانی اختصاصی» با هدف مدیریت دارایی سرمایه­ گذارانی که دانش و وقت کافی برای سرمایه­ گذاری حرفه ای ندارند، شکل گرفت تا بتواند ریسک سرمایه­ گذاری را کاهش و با مدیریت حرفه­ای دارایی ­ها، مناسب­ ترین و بهترین بازدهی را متناسب با زمان و نوع نگرش سرمایه­ گذار ایجاد کند.
سازمان بورس واوراق بهادار برای تحقق این دو مهم تحت لوای نظارتی خود، از سال ۱۳۹۰ مجوز شرکت های سبدگردان را صادر کرد که تاکنون ۲۲ مجموعه با محوریت سبدگردانی اختصاصی و صندوق ­های سرمایه­ گذاری شکل گرفته است.
شرکت سبدگردان آسمان به عنوان پربازده ­ترین شرکت مدیریت دارایی کشور با دارا بودن چهار صندوق سرمایه­ گذاری آسمان امید، آسمان خاورمیانه، آسمان یکم، آسمان آرمانی سهام و ارائه خدمت سبدگردانی اختصاصی، یکی از شرکت­ های سبدگردان تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است. این سبدگردان با نزدیک به یک دهه فعالیت توانسته است بازدهی­ های مناسبی را برای سرمایه گذاران با سطح ریسک متفاوت ایجاد کند.
طبق گزارش­ های مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران-فیپیران (مرجع اعلام بازدهی صندوق­ های سرمایه­ گذاری)، صندوق­ های شرکت سبدگردان آسمان جزو برترین صندوق ها با کسب بالاترین سود معرفی شده­ اند. عملکرد چهار ماهه ابتدایی ۱۳۹۸ گویای آن است که  این صندوق ­ها با فاصله­ های معناداری از بازارهایی چون طلا، مسکن و ارز توانسته اند سودهای جذابی را برای سرمایه ­گذاران محقق کنند و از سوی دیگر با کاهش ریسک بازار سهام، سود این بازار را نیز نصیب سرمایه­ گذاران خود نماید.

 


 

همان طور که گفته شد انتخاب هر یک از این صندوق­ها برای سرمایه­ گذاری، نیاز به بررسی شخصیت مالی افراد دارد؛ از این رو، در ادامه با معرفی هر صندوق، تطابق با شخصیت مالی (با محوریت ریسک پذیری) نیز بیان می­ شود.

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت؛ سود ۲۲.۷ درصدی تیرماه

شرکت سبدگردان آسمان با پذیره نویسی صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت آسمان امید در بهمن ماه ۱۳۹۷، توانست دایره خدمات خود را به سرمایه­ گذاران ریسک گریز و علاقمند به ابزارهای با درآمد ثابت توسعه دهد.
این صندوق طی چهار ماه ابتدایی سال ۱۳۹۸، با کسب بازدهی سالیانه ۲۲، ۲۴ و ۲۳.۳ و ۲۲.۷ درصد توانست خود را در میان مدعیان پرداخت بازدهی مناسب در بین صندوق های با درآمد ثابت اثبات کند؛ صندوق آسمان امید در حالی توانست میانگین سود سالیانه شده ۲۳ درصدی را برای چهار ماهه ابتدایی سال جاری محقق کند که در دوره کوتاه فعالیت توانسته خود را در جمع پربازده ترین صندوق های بادرآمد ثابت قابل معامله در بورس مطرح کند.
صندوق با درآمد ثابت آسمان امید با ترکیب دارایی ۷۰ درصد اوراق با درآمد ثابت، ۲۵ درصد سپرده بانکی و ۵ درصد سهام طی این مدت تلاش داشته که بتواند مناسب­ترین سودها را نصیب سرمایه­ گذاران ریسک گریز خود نماید.
این صندوق به دلیل ماهیتش که اغلب در اوراق بادرآمد ثابت و سپرده بانکی سرمایه­ گذاری می­ کند، در دسته صندوق­ های «کم ریسک» قرار می­ گیرد.

صندوق­ های سرمایه­ گذاری مختلط؛ سود ۳۲.۴ درصدی

صندوق سرمایه­ گذاری آسمان خاورمیانه صندوق مختلط شرکت سبدگردان آسمان است؛ این صندوق با ترکیب بیشتر در سهام و اوراق با درآمد ثابت توانست طی مدت مذکور،  ۳۲.۴ درصد بازدهی به دست آورد. هم اکنون ترکیب دارایی این صندوق شامل ۵۱ درصد سهام، ۳۳ درصد اوراق با درآمد ثابت و ۱۶ درصد سپرده بانکی است.
این صندوق به دلیل ماهیتش که با نسبت­های نزدیک به هم در اوراق بادرآمد ثابت، سهام و سپرده بانکی سرمایه­ گذاری می کند، در دسته صندوق ­های با «ریسک متوسط» قرار می­ گیرد. بازدهی صندوق سرمایه ­گذاری آسمان خاورمیانه در این مدت جزو بالاترین سودهای صندوق­ های سرمایه­ گذاری مختلط کشور بوده است.
صندوق آسمان خاورمیانه طی ۶ سال فعالیت مستمر خود علاوه بر کسب عنوان برترین صندوق سرمایه­ گذاری مختلط از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار، طی سال ۱۳۹۲ معادل ۵۱ درصد، ۱۳۹۳ معادل ۲۳ درصد، سال ۱۳۹۴ معادل ۳۸ درصد، سال ۱۳۹۵ معادل ۲۹ درصد، ۱۳۹۶ معادل ۲۹ درصد و سال ۱۳۹۷ معادل ۷۶ درصد درصد سود نصیب سرمایه ­گذاران خود کرده است.

صندوق های در سهام؛ سود ۴۱.۵ درصدی

شرکت سبدگردان آسمان همچنین دارای ۲ صندوق سرمایه گذاری در سهام است.
صندوق آسمان یکم که صندوقی مبتنی بر صدور و ابطال در پیشخوان مدیر است توانست طی چهارماهه ابتدایی ۱۳۹۸، حدود ۴۱.۵ درصد بازدهی را نصیب سرمایه گذاران خود کند.
صندوق آسمان آرمانی سهام دیگر صندوق در سهام این شرکت است که در بورس قابل معامله (ETF) است؛ این صندوق نیز با بازدهی ۳۷.۹ درصد توانست جوابگوی صندوق بازان بورسی باشد و جزو بهترین سودهای گروه صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس باشد. این صندوق رتبه اول این گروه را در بهار ۱۳۹۸ کسب کرد.
این گروه باتوجه به اینکه همیشه حداقل ۷۰ درصد دارایی های خود را در سهام سرمایه­ گذاری می­ کنند، معمولا صندوق های «ریسک بالا» محسوب می­ شوند.

جهت راهنمایی سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری با ما تماس بگیرید

تلفن: ۴۱۷۹۳۰۰۰

 


 

بورس بازدهی سرمایه گذاری بازار سهام کسب ثروت حفظ سرمایه بازار ارز بازار طلا بازار مسکن صندوق های سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری در سهام صندوق های سرمایه گذاری مختلط صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس آسمان یکم آسمان امید آسمان آرمانی سهام آسمان خاورمیانه