آسمان در رسانه
مقاله سبدگردان آسمان
ویدئو سبدگردان آسمان
اینفوگرافیک سبدگردان آسمان
پادکست سبدگردان آسمان
واژه نامه سبدگردان آسمان
ابزارک های مالی
جولان نوسان‎گیران در فضای مبهم سیاسی
کد مطلب: 537     تاریخ انتشار: 1398/02/23     تعداد مشاهده: 1072
Facebook Twitter Google+ LinkedIn

در اولین روز کاری هفته جاری همه چیز طبق پیش بینی پیش می‎رفت تا اینکه با خبر بیانیه پنتاگون مبنی بر ارسال سیستم دفاع موشکی پاتریوت و رزم‌ناو پیشرفته آرلینگتون به همراهی ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن به خلیج فارس نماد‎های لیدر بازار منفی شدند و بعد از آن بود که ترس موجب فروش گروهی در بازار شد.


ریزش شاخص بورس در هفته گذشته و اولین روز هفته جاری فقط از دید نوسان‎گیری کوتاه مدت قابل توجیه است، وگرنه با توجه به شرایط پیش روی اقتصاد ایران، نقد کردن دارایی‎ها به صرف و صلاح هیچ فردی نیست. البته در کوتاه مدت جابه جایی بین بازارهای موازی نیز به دید نوسان کوتاه مدت صورت می‎گیرد.
از ابتدای سال 1398 شاهد ورود نقدینگی چشمگیری به بورس بوده‎ایم که بعضا از جانب افرادی بوده که سالانه از سپرده بانکی بازدهی 20 درصد کسب می کردند، با این شرایط قابل تصور است که کسب چنین بازدهی‎ای در کوتاه مدت (بازده 20 درصدی بورس در اولین ماه فعالیت سال 98) برای آنها فرای انتظارشان است. چنین افرادی بدون مقایسه بنیادی و اقتصادی شرایط کنونی، براساس شنیده ها شرایط را با مهرماه سال قبل مقایسه کرده و به دلیل شناسایی سود مطلوب، دست به فروش سهام خود زدند و حداقل برای کوتاه مدت خارج شدن از بازار را به ماندن در آن ترجیح دادند؛ آنها به دلیل عدم ریسک پذیری خرید و نگهداری سهام در بازارهای نزولی، نقدینگی نگه داری می کنند و یا به بازارهای موازی مهاجرت می‎کنند و در شرایط صعودی بازار سهام دوباره برخواهند گشت. ناگفته نماند که علاوه بر این گروه از سرمایه گذاران، گروه دیگری از فعالان بازار سرمایه نیز شدت ریزش بازار را تشدید کردند و به نوسان گیری در بازار پرداختند.
با افزایش نرخ دلار، افزایش قیمت محصولات بورس کالا، و با اطمینان از اینکه ایران حداقل برای دو ماه آینده از برجام خارج نخواهد شد، اقبال مجدد به بازار در آخرین روز کاری هفته گذشته بازگشت که همین امر باعث شد تا شاخص در آخرین روز هفته گذشته با روندی خوب رشد سه هزار واحدی را تجربه کند. اما خبرهای آخر هفته، فضای هفته جاری را با ابهام بیشتری همراه کرد، درکنار خبرهای منفی سیاسی و تحریم فلزات اساسی ایران از سوی آمریکا، خبر مثبت خارج شدن توافق تجاری چین و آمریکا از بحران باعث شد تا انتظار بازاری متعادل رو به مثبت را داشته باشیم؛ زیرا خبر تحریم فلزات اساسی خبری سوخته محسوب می‎شد. در اولین روز کاری هفته جاری همه چیز طبق پیش بینی پیش می‎رفت تا اینکه با خبر بیانیه پنتاگون مبنی بر ارسال سیستم دفاع موشکی پاتریوت و رزم‌ناو پیشرفته آرلینگتون به همراهی ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن به خلیج فارس نماد‎های لیدر بازار منفی شدند و بعد از آن بود که ترس موجب فروش گروهی در بازار شد. حافظه بازار بسیار کوتاه مدت است، خبرهای منفی از این دست اثر کوتاه مدت بر بازار دارند و در زمانی هستیم که تقسیم سودهای جذاب در مجامع در کنار اطمینان بخشی به سهامداران در دور زدن تحریم از سوی مدیران شرکت‎ها می توانند برای یک ماه آینده ریسک های سیاسی بازار را به حاشیه براند و مجددا روند صعودی بازار دنبال شود. فعالان حاضر در بازار نباید انتظار روند کاملا مثبت در بازار را داشته باشند و توصیه اکید ما این است که اگر سهم بنیادی خوبی خریداری کرده‎اند و هدف آنها سرمایه‎گذاری است، در روزهای منفی شاخص به صورت هیجانی عمل نکنند و در صورت وجود نقدینگی به صورت پله ای در منفی سهم بنیادی‎ها با اطمینان به خرید‎های خود ادامه دهند.

منصور اصغری

تحلیل گر – سبدگردان آسمان

منبع: پایگاه خبری-تحلیلی «بااقتصاد»

 

بورس نوسان گیری سود مجامع تحولات سیاسی بورس کالای ایران آمریکا چین ایران فلزات اساسی