آسمان در رسانه
مقاله سبدگردان آسمان
ویدئو سبدگردان آسمان
اینفوگرافیک سبدگردان آسمان
پادکست سبدگردان آسمان
واژه نامه سبدگردان آسمان
ابزارک های مالی
صندوق سرمایه‎گذاری "صندوق در صندوق‎ها" چیست؟
کد مطلب: 515     تاریخ انتشار: 1397/07/28     تعداد مشاهده: 1836
Facebook Twitter Google+ LinkedIn

صندوق سرمایه‎گذاری در سایر صندوق‎ها (به انگلیسی fund of funds به اختصار FOF) صندوقی است که به جای سرمایه‌گذاری مستقیم در سهام و اوراق مشارکت در انواع سایر صندوق‎ها، سرمایه‎گذاری می‎کند.


هدف از این صندوق‎ها ایجاد تنوع بیشتر و اختصاص بهتر و مدیریت قوی‎تر با سرمایه‎گذاری در انواع مختلفی از صندوق‎ها است. اولین FOF در سال 1962 توسط «برنی کورنفیلد» (Bernie Cornfield) در انگلستان ابداع شد و در آن زمان در بازار صعودی کاملاً مورد توجه قرار گرفت.

انواع صندوق‎های FOF
این صندوق‎ها بسته به انتخاب صندوق‎های هدف سرمایه‎گذاری، به دو دسته تقسیم‌بندی می‎شوند، بر‎اساس این‎که در صندوق‎های داخلی یک نهاد مالی و یا در صندوق‎های نهاد‎های مختلف مالی سرمایه‎گذاری کند به صندوق‎های سرمایه‎گذاری درونی و بیرونی تقسیم‌بندی می‎شوند.
همچنین بر اساس انتخاب نوع صندوق‎های هدف برای سرمایه‎گذاری به دو دسته صندوق‎های پوشش ریسک و یا صندوق‌های سهام و اوراق تقسیم‌بندی می‎شوند.

مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق‎های FOF
1-این صندوق‎ها با بهره بردن از دو سطح مدیریت، دارایی‎های موجود در صندوق را به صورت قوی‎تر اداره می‎کنند.
2-هر واحد این صندوق‌ها خود بیانگر ترکیب نسبی چندین صندوق سرمایه‎گذاری است که مزیت تنوع‌بخشی در صندوق‎ها را فراهم می‎کند.
3-ریسک و بازده مورد انتظار آن نسبت به صندوق‎های سرمایه‌گذاری در سهام کمتر است.
4-با مقدار کمتری سرمایه می‎توان در چندین صندوق به طور غیر‎مستقیم سرمایه‎گذاری کرد.

معایب سرمایه‌گذاری در صندوق‎های FOF
1-به دلیل مدیریت در دو سطح، هزینه‎های این صندوق‎ها بیشتر از سایر صندوق‎ها است.
2-ریسک و بازده مورد انتظار آن نسبت به صندوق‎های سرمایه‎گذاری در سهام کمتر است.

نگاهی به FOF ها در جهان
همان‌طور که در بالا اشاره شد اولین FOF در سال 1962 در انگلستان تأسیس شد و در حال حاضر در اکثر کشور‎های توسعه‎یافته این صندوق‎ها گسترش یافته‎اند. براساس آمار سال 2017 تعداد صندوق‎های فعال در این حوزه در کشور‎های مختلف را می‎توانیم در نمودار زیر مشاهده کنیم.

FUND OF FUNDS
 

همچنین در نمودار زیر مقایسه دارایی‎های تحت مدیریت FOF ها و دارایی‎های صندوق‎های سرمایه‎گذاری با سرمایه متغیر را در سرتاسر جهان مشاهده می‎کنیم.

FUND OF FUNDS

همان طور که در نمودار‎ بالا مشاهده می‎کنیم در سرتاسر جهان تقریباً 7 درصد دارایی‎های‎ تحت مدیریت صندوق‎های با سرمایه متغیر در اختیار FOF‎ها است.

 

صندوق در صندوق fund of funds FOF برنی کورنفیلد