آسمان در رسانه
مقاله سبدگردان آسمان
ویدئو سبدگردان آسمان
اینفوگرافیک سبدگردان آسمان
پادکست سبدگردان آسمان
واژه نامه سبدگردان آسمان
ابزارک های مالی
سبدگردانی اختصاصی
کد مطلب: 407     تاریخ انتشار: 1396/10/12     تعداد مشاهده: 2623
Facebook Twitter Google+ LinkedIn

مطابق با بند 17 ماده 1 قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر 1384 مجلس شورای اسلامی، سبدگردان عبارت است از ﺷﺨﺺ ﺣﻘﻮﻗﻲ ﻛﻪ در ﻗﺎﻟﺐ ﻗﺮاردادي ﻣﺸﺨﺺ و ﺑﻪ ﻣﻨﻈـﻮر ﻛﺴـﺐ اﻧﺘﻔـﺎع، ﺑـﻪ ﺧﺮﻳﺪ و ﻓﺮوش اوراق ﺑﻬﺎدار برای سرمایه‌گذار می‌پردازد.


به طورکلی افراد به منظور سرمایه گذاری در بازار سرمایه دو راهکار دارند؛


راهکار اول: روش مستقیم
افراد به طور مستقیم، خود مسئولیت خرید و فروش اوراق بهادار را به عهده گرفته و با استفاده از دانش مالی به مدیریت دارایی های خود بپردازند. لازم به ذکر است که این روش تنها به افرادی که دارای تجربه، تخصص و زمان کافی برای مدیریت سبد دارایی های خود هستند، توصیه می شود.


راهکار دوم: روش غیرمستقیم
امروزه سرمایه گذاری غیرمستقیم در دنیا از محبوبیت بسیار بالاتری نسبت به سرمایه گذاری مستقیم برخوردار است. در این روش فرد سرمایه گذار مدیریت دارایی های مالی خود را به افراد خبره و باتجربه در زمینه مالی سپرده و از مزایای آن بهره مند می شود. افراد برای بهره مندی از این روش می توانند از خدمات شرکت های سبدگردانی و یا صندوق های سرمایه گذاری بهره مند شوند.


سبدگردانی چیست؟
 سبدگردانی یا مدیریت  پرتفوی عبارت است از تصمیم به خرید، فروش یا نگه‌داری اوراق بهادار بنام سرمایه‌گذار معین توسط شرکت سبدگردان، در قالب قراردادی مشخص، به‌منظور کسب انتفاع برای سرمایه‌گذار. درآمد این شرکت‌ها از طریق کارمزدی است که در ازای انجام خدمات دریافت می‌کنند. در دهه‌های اخیر که سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در جهان رو به افزایش بوده است، شرکت‌های سبدگردانی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده‌اند. از مزیت‌های این شرکت‌ها، اداره آن‌ها توسط مدیران و کارشناسانی خبره و با تجربه در زمینه سرمایه‌گذاری است. شرکت‌های سبدگردان علاوه بر تشکیل سبدهای سرمایه‌گذاری برای افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند نقش انواع ارکان صندوق‌های سرمایه‌گذاری را نیز بر عهده داشته باشند.


تفاوت سبدگردانی اختصاصی  و صندوق سرمایه گذاری
تفاوت این شرکت‌ها با صندوق‌های سرمایه‌گذاری در این است که سبد سرمایه‌گذاری به‌ صورت خاص برای هر فرد تهیه می‌شود و به دلیل همین ویژگی، اهداف فرد سرمایه‌گذار، میزان ریسک گریزی و افق زمانی وی نیز در سبد مخصوص به وی لحاظ می‌شود. در این سبدها، فرد سرمایه‌گذار مالکیت مستقیم سرمایه خود را دارد و سرمایه‌گذاری در واقع تحت مالکیت او انجام می‌شود؛ این در حالی است که مالکیت در صندوق‌ها به‌صورت مشاع است و افراد با خرید هر واحد به همان میزان در سود و زیان صندوق سهیم می‌شوند و مدیران این صندوق‌ها نیز با فروش این واحدها، وجه لازم را جهت سرمایه‌گذاری در انواع اوراق به دست می‌آورند.


کارمزد سبدگردانی اختصاصی 
کارمزد سبدگردانی اختصاصی شامل دو بخش ثابت و متغیر است:

کارمزد ثابت: مطابق با دستورالعمل سازمان بورس و اوراق بهادار کارمزد ثابت، نسبت ثابتی از دارایی است و به صورت توافقی در هنگام عقد قرارداد با سرمایهگذار تعیین میشود. این کارمزد به صورت روزانه محاسبه شده و در مقاطع ۳ ماهه از مشتریان دریافت شده یا از مانده دارایی‌های آن‌ها نزد شرکت سبدگردان کسر می‌شود. کارمزد ثابت صرف حق‌الزحمه حسابرس یا امین سبدگردان، نرم‌افزار سبدگردانی (جهت امکان مشاهده و گزارش دهی عملکرد سبد به مشتری) و… می‌شود.
کارمزد متغیر: این کارمزد در واقع پاداش سبدگردان است و تنها در صورتی میتواند آن را دریافت کند که بازده مازادی بر بازده بدون ریسک ایجاد کرده باشد. میزان این بازده به صورت توافقی میان سبدگردان و سرمایهگذار تعیین میشود.
*برای مشاهده مشخصات و نشانی شرکت‌های سبدگردان می‌توانید به پایگاه اینترنتی رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار به نشانی www.seo.ir بخش نهادهای مالی تحت نظارت مراجعه کنید.

 

کلمات مشابه: پرتفوی، صندوق سرمایه گذاری


ببینیم، بشنویم ،بیاموزیم:

  1. برای اطلاعات بیشتر می توانید ویدیو  مرتبط را در اینجا مشاهده کنید.
  2. برای اطلاع از فرآیند عقد  سبدگردانی  اختصاصی می توانید به این لینک مراجعه کنید. 
  3. برای مشاهده کارنامه عملکرد شرکت سبدگردان آسمان در حوزه سبدگردانی اختصاصی می توانید اینفو مرتبط را مشاهده کنید 

سبدگردانی سبدگردانی اختصاصی سرمایه گذاری غیر مستقیم سرمایه گذاری مستقیم سرمایه گذاری در بورس سرمایه گذاری سبدگردان آسمان صندوق های سرمایه گذاری کارمزد سبدگردانی فرآیند سبدگردانی پرتفوی