آسمان در رسانه
مقاله سبدگردان آسمان
ویدئو سبدگردان آسمان
اینفوگرافیک سبدگردان آسمان
پادکست سبدگردان آسمان
واژه نامه سبدگردان آسمان
ابزارک های مالی
سرمایه گذاری مستقیم یا غیرمستقیم؛ مسأله این است
کد مطلب: 405     تاریخ انتشار: 1396/10/12     تعداد مشاهده: 1989
Facebook Twitter Google+ LinkedIn

سازمان بورس و اوراق بهادار برای توسعه و افزایش ضریب نفوذ خود در جامعه نیز شروع به صدور مجوز شرکت‌های سبدگردان کرده است تا بتواند صنعت مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها را در کشور نهادینه کند.


رییس سازمان بورس و اوراق بهادار چندی پیش و در مراسم افتتاحیه دهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه از رسیدن تعداد کدهای سهامداری برای فعالیت در بازار سرمایه به بیش از 11 میلیون کد خبر داد. اگر فرض را بر این بگذاریم که این تعداد کد فعال باشد و به ازای هر نفر هم یک کد معاملاتی صادر شده باشد، تقریباً 13 درصد جمعیت کشور با بازار بورس به شکل مستقیم در ارتباطند؛ اما آیا بعد از حدود نیم قرن حضور بورس در ایران پیوند 13 درصدی جامعه با بازار سرمایه عدد مناسبی است؟ مرسوم است که در این لحظات این اعداد با دیگر کشورها مقایسه شود و در نهایت به نتیجه رسید؛ نتیجه‌ای که به کم گویا، اما به کیفیت نارسا است.
راه دوری نرویم، اعدادی در میان همین آمارهای وطنی هست که می‌تواند کمکی به ما داشته باشد. طبق آخرین گزارش سازمان بورس و اوراق بهادار در انتهای آبان ماه 1396، دو میلیون و 338 هزار و 800 نفر سرمایه‌گذار حقیقی و حقوقی در صنعت صندوق‌های سرمایه‌گذاری حضور داشته‌اند. صنعت صندوق‌های سرمایه‌گذاری با فعالیت کمتر از 10 سال توانسته به سرعت سرمایه‌گذاران را به خود جذب و ارزش خالص دارایی‌های خود را افزایش دهد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری همان پول جمع‌آوری و یک کاسه شده از سرمایه‌گذاران است، این پول‌ها توسط یک مدیریت حرفه‌ای در یک سبد متنوعی از اوراق بهادار (سهام و اوراق با درآمد ثابت و...) با هدف کسب سود نقدی و یا افزایش NAV (قیمت سهام) سرمایه‌گذاری می‌شود. اصصلاحا به این شکل سرمایه‌گذاری «سرمایه‌گذاری غیرمستقیم» می‌گویند؛ آن شکل از سرمایه‌گذاری که در قالب شرکت‌های مدیریت دارایی (Asset Management) در جهان مرسوم است، اما متأسفانه تأکید دست‌اندرکاران توسعه بازار بورس بر نوع دیگری از سرمایه‌گذاری موسوم به «سرمایه‌گذاری مستقیم» موجب ضریب نفوذ بازار سرمایه در سطح جامعه شده است.
ریسک بالا و دانش پایین عموم جامعه نسبت به سرمایه‌گذاری در بورس از مهم‌ترین دلایل بازدارنده سرمایه‌گذاران برای ورود به این بازار شده است و این موضوع مختص ایران به تنهایی نیست. در سطح جهانی با شکل‌گیری شرکت‌های مدیریت دارایی به این معضل فائق آمده‌اند و زمینه حضور سرمایه‌گذاران را به بازارهای مختلف مالی ایجاد کرده‌اند.
شرکت‌های معروف بلک راک (Black Rock)، ونگارد (Vanguard)، فیدیلیتی (Fidelity Investments) و جی.پی مورگان (J.P. Morgan Asset Management) از جمله شرکت‌های مدیریت دارایی در جهان هستند که توانسته‌اند حجم بالایی از مدیریت‌های دارایی را داشته باشند؛ به طور مثال، بر طبق آماری که سال ۲۰۱۶ توسط IPK منتشر شد، شرکت بلک راک با ۴٫۷ تریلیون یورو دارایی تحت مدیریت در صدر قرار گرفته است.
سازمان بورس و اوراق بهادار برای توسعه این مهم در ایران و افزایش ضریب نفوذ خود در جامعه نیز شروع به صدور مجوز شرکت‌های سبدگردان کرده است تا بتواند صنعت مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها را در کشور نهادینه کند؛ البته این عمل کفایت نمی‌کند و نیاز به تغییر نگرش از ترویج «سرمایه‌گذاری مستقیم» به «سرمایه‌گذاری غیرمستقیم» از سوی متولیان بازار سرمایه است.
طبق آخرین گزارش‌های سازمان بورس و اوراق بهادار تاکنون 86 مجوز سبدگردانی صادر شده است.

 

تعداد مجوز سبدگردانی

 


تعداد مجوز سبدگردانی
 

مجوز سبدگردانی

دارایی‌های تحت مدیریت سبدگردان ها

طبق آخرین گزارش منتشر شده از سازمان بورس و اوراق بهادار که عملکرد سبدگردان های کشور را در سال 1395 نیز نشان داده است، تنها 19 شرکت از میان 26 نهاد مالی غیرکارگزاری دارای مجوز سبدگردانی، قرارداد سبدگردانی داشته اند.

تعداد قرارداد سبدگردانی حقیقی و حقوقی

 

سبدگردان سبدگردانی سبدگردانی اختصاصی سرمایه گذاری سرمایه گذاری مستقیم سرمایه گذاری غیرمستقیم مدیریت دارایی بورس سهام اوراق بهادار صندوق سرمایه گذاری