آسمان در رسانه
مقاله سبدگردان آسمان
ویدئو سبدگردان آسمان
اینفوگرافیک سبدگردان آسمان
پادکست سبدگردان آسمان
واژه نامه سبدگردان آسمان
ابزارک های مالی
پرتفوی و تنوع بخشی
کد مطلب: 345     تاریخ انتشار: 1396/03/07     تعداد مشاهده: 2523
Facebook Twitter Google+ LinkedIn

درک تفاوت اوراق بهادار از یکدیگر بسیار مهم است، اما آنچه از اهمیت بیشتری برخوردار است، چگونگی کنار هم قراردادن این اوراق برای دستیابی به هدفی معین میباشد. ساخت پرتفوی به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا بتوانند با ایجاد ترکیبی مناسب از دارایی‌های مالی به اهداف گوناگون خود دست‌یابند و از زیان‌های مالی شدید جلوگیری نمایند.


  پرتفوی

پرتفوی در لغت به معنای کیف چرمی است و در اصطلاح مالی به ترکیبی از دارایی‌های مختلف سرمایه‌گذاری  اطلاق می شود که برای دستیابی به هدفی معین در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. برای تشکیل پرتفوی، می‌توان از هرگونه دارایی مالی از قبیل املاک و مستغلات، سهام، اوراق با درآمد ثابت، وجه نقد و ... استفاده نمود.
راهی ساده برای درک بهتر پرتفوی، در نظر گرفتن آن مانند یک نمودار دایره‌ای است که هر قسمت آن نشاندهنده نوع خاصی از سرمایه‌گذاری و میزان سرمایه فرد در آن بخش میباشد. ترکیب دارایی‌هایی که افراد با توجه به هدف و استراتژی خود آن را به‌کار می‌برند، سطح ریسک و بازده مورد انتظار پرتفوی آن‌ها را معین خواهد کرد.


نمونه‌های اصلی پرتفوی

به‌طورکلی، استراتژی‌های سرمایه‌گذاری تهاجمی ؛ که برای کسب بالاترین بازده شکل گرفته‌اند، بهترین گزینه برای سرمایه‌گذارانی محسوب می‌شوند  که جهت کسب بازده بالاتر حاضر به تحمل ریسک بالا (نوسانات قیمتی بیشتر) و بازه زمانی طولانی‌تری هستند. پرتفوی‌های تهاجمی عمدتاً در سهام سرمایه‌گذاری می‌کنند.

استراتژی‌های سرمایه‌گذاری محافظه‌کارانه ، که اولویت آن‌ها امنیت و اطمینان است، به سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز و دارای  افق زمانی کوتاه‌مدت پیشنهاد می‌شوند. پرتفوی‌های محافظه‌کارانه عمدتاً شامل وجه نقد و اوراق با درآمدثابت می‌شوند.

برای درک بهتر دو نوع استراتژی ذکر شده، در ادامه نمونه‌هایی از پرتفوی محافظه‌کارانه و تهاجمی ذکر شده است.
لازم به ذکر است که عبارت وجه نقد و ابزار بازار پول هر سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و کوتاه‌مدت را در بر می گیرد. پول سرمایه‌گذاری شده در حساب پس‌انداز و گواهی سپرده را می‌توان نمونه‌هایی از این نوع دانست.

هدف اصلی پرتفوی‌های محافظه‌کارانه، حفظ ارزش واقعی پرتفوی یا محافظت از ارزش پرتفوی دربرابر پدیده تورم است. پرتفویی که در ادامه نمایش داده شده، میزان زیادی درآمد از اوراق با درآمد ثابت ایجاد خواهد نمود و هم‌چنین با داشتن میزانی سرمایه‌گذاری در سهام از پتانسیل رشد سرمایه در بلندمدت نیز برخوردار است.


 

یک پرتفوی تقریباً تهاجمی برای سرمایه‌گذارانی با افق زمانی بالاتر و میزان تحمل ریسک متوسط و روبه بالا مناسب است.
چنین پرتفویی معمولاً شامل 50 تا 55 درصد سهام، 35 تا 40 درصد اوراق با درآمد ثابت و 5 تا 10 درصد وجه نقد می‌شود.


 
 

شایان ذکر است که هر کدام از بخش‌های ذکر شده را می‌توان با توجه به میزان ریسک و بازده دلخواه به انواع مختلفی دسته‌بندی نمود. برای مثال، یک سرمایه‌گذار می‌تواند بخش سهام را به چند قسمت کوچکتر؛ سهام شرکت‌های بزرگ، سهام شرکت‌های کوچک و سهام شرکت‌های بین‌المللی تقسیم‌بندی کند. هم‌چنین بخش اوراق با درآمد ثابت نیز ممکن است به کوتاه‌مدت یا بلندمدت و دولتی یا شرکتی تقسیم‌بندی شوند. واضح است که سرمایه‌گذاران با مهارت بیشتر، می‌توانند چند دارایی دیگر از جمله قراردادهای آتی  و اختیارها  را نیز به مجموعه دارایی‌ها اضافه کنند. همانطور که قابل مشاهده است تعداد تخصیص دارایی ممکن در عمل نامحدود است.


چرا پرتفوی؟

مفهوم پرتفوی تنها به‌علت تنوع‌بخشی به وجود آمده است. اوراق متفاوت در زمانی معین عملکردی متفاوت خواهند داشت. بنابراین سرمایه‌گذار می‌تواند با داشتن ترکیبی از دارایی‌ها  خود را در برابر زیان ناشی از قسمتی از سرمایه‌گذاری  بیمه نمایند.
تحقیقات بسیاری آثار مثبت تنوع‌بخشی در افزایش بازده و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری را اثبات نموده‌اند، اما گفتنی است تنوع‌بخشی صرفاً نمونه‌ای عینی از ضرب‌المثل معروف " تمام تخم‌مرغ‌هایتان را در یک سبد نگذارید" است. به طور ساده اگر افراد  سرمایه‌ خود  را میان چند نوع دارایی و بازار توزیع  کنند، در حقیقت ریسک ابتلا به زیان هنگفت مالی را به‌طور چشمگیری کاهش خواهند داد.

 

سبد سرمایه گذاری تنوع بخشی سرمایه گذاری سرمایه گذاری غیر مستقیم پرتفوی تهاجم پرتفوی محافظه کاران