صندوق سرمایه گذاری آسمان امید
کد مطلب: 254     تاریخ انتشار: 1395/06/13     تعداد مشاهده: 2500
Facebook Twitter Google+ LinkedIn

صندوق سرمایه گذاری «آسمان امید»، یک صندوق با درآمد ثابت قابل معامله در بورس است؛ این صندوق با ریسک پایین، دارای  تقسیم سود ماهیانه و منظم است.


مخاطبان صندوق آسمان امید


مخاطبان این صندوق آن دسته از سرمایه گذار حقیقی و حقوقی است که دارای ویژگی‌های زیر هستند:
۱-  علاقمند کسب بازدهی بالاتر از سپرده بانکی
۲-  با سطح ریسک‌پذیری پایین
۳-  علاقمند به کسب بازدهی دوره‌ای و منظم
۴-  خواهان خرید و فروش آسان واحدها
۵-  دارای افق سرمایه‌گذاری میان‌مدت و بلندمدت

مزایای صندوق


1-    بهره‌مندی از مدیریت حرفه‌ای
2-    سرمایه‌گذاری با مبالغ کوچک
3-    نقدشوندگی در هر زمان
4-    دسترسی روزانه به عملکرد صندوق
5-    معاف از مالیات
6-    نظارت مستمر متولی و حسابرس

هدف صندوق


هدف از تشکیل صندوق، جمع‌آوری وجوه از سرمایه‌گذاران و سرمایه‌گذاری در اوراق بهاداری است که خصوصیات اصلی آن در اساسنامه صندوق و جزئیات آن در این امیدنامه ذکر شده است.
هدف از تشکیل صندوق، جمع‌آوری سرمایه از سرمایه‌گذاران و تشکیل سبدی با محوریت و اکثریت اوراق با درآمد ثابت مانند اوراق بدهی، سپرده بانکی است؛ بخش بسیار ناچیزی از ترکیب دارایی این صندوق‌ها در سهام خواهد بود. با توجه به پذیرش ریسک مورد قبول، تلاش مي‌شود، بیشترین بازدهی ممکن نصیب سرمایه‌گذاران شود. انباشته‌شدن سرمایه در صندوق، مزیت‌های متعددی نسبت به سرمایه‌گذاری انفرادي سرمایه‌گذاران دارد: اولاً هزینه به‌کارگیری نیروهای متخصص، گردآوري و تحليل اطلاعات و گزينش سبد بهینه اوراق بهادار بین همه سرمایه‌گذاران تقسيم مي‌شود و سرانه هزینه هر سرمایه‌گذ‌ار کاهش می‌یابد. ثانياً، صندوق از جانب سرمایه‌گذاران، کلیه حقوق اجرايي مربوط به صندوق از قبيل دريافت سود سهام و كوپن اوراق بهادار را انجام مي‌دهد و در نتيجه سرانه هزینه هر سرمایه‌گذ‌ار برای انجام سرمايه‌گذاري کاهش می‌یابد. ثالثاً، امکان سرمایه‌گذاری مناسب و متنوع‌تر دارایی‌ها فراهم شده و در نتیجه ریسک سرمایه‌گذ‌اری کاهش می‌یابد.

مقاصد سرمایه‌گذاری و ترکیب دارایی


صندوق «آسمان امید» در دارايي‌هايي به شرح زیر سرمایه‌گذاری می‌کند:
پرداخت های دوره ای به سرمایه گذاران


پس از آغاز فعالیت صندوق، در پایان هر مقطع زمانی که ماهانه و در آخرین روز هر ماه است، در صورتی که ارزش خالص روز واحدهای سرمایه¬گذاری بیش از قیمت مبنای واحدهای سرمایه¬گذاری باشد، تفاوت بین ارزش خالص روز واحدهای سرمایه¬گذاری صندوق و قیمت مبنای آن ها محاسبه شده و متناسب با تعداد واحدهای سرمایه گذاری به حساب کسانی که در پایان آن مقطع دارنده واحدهای سرمایه گذاری صندوق محسوب می‌شوند، واریز می¬شود. پس از این پرداخت، ارزش خالص روز هر واحد سرمایه گذاری معادل قیمت مبنای آن می‌شود.

پیش بینی سود


بازدهی پیش‌بینی‌شده برای واحدهای سرمایه‌گذاری عادی این صندوق، سالانه 16 درصد نسبت به قیمت مبنای واحدهای سرمایه‌گذاری عادی تحت تملک آن‌ها است. مدیر صندوق تلاش می‌کند که ترکیب دارایی‌های صندوق را به گونه‌ای انتخاب کند که میزان سودآوری و افزایش ارزش آن‌ها منجر شود تا پرداخت‌های به دارندۀ هر واحد سرمایه‌گذاری عادی در پایان هر ماه از سال شمسی، حداقل بازدهی پیش‌بینی‌شده را متناسب با تعداد روز فعالیت صندوق در آن ماه نصیب سرمایه‌گذار کند. تلاش مدیر مبنی بر کسب این بازدهی به معنی تضمین بازدهی مذکور از طرف مدیر نیست، لکن در صورتی که بازدهی واحد سرمایه‌گذاری عادی از بازدهی پیش‌بینی‌شده کمتر شود، آنگاه برای تأمین این بازدهی، از محل کارمزد مدیر در آن فصل و کارمزدهای پرداخت نشده به وی در فصول قبل، در وجه سرمایه‌گذاران عادی متناسب با تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری عادی تحت تملک هر یک، پرداخت خواهد شد. ممکن است پرداخت تمام کارمزد مدیر در آن فصل و کارمزدهای پرداخت نشده وی در فصول قبل، به تأمین بازدهی یاد شده برای دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری عادی منجر نشود؛ در این صورت مدیر متعهد به جبران مابقی کسری بازدهی صندوق نیست.

خرید و فروش واحدها چگونه است؟


خرید و فروش واحدهای سرمایه‌گذاری پس از دوره پذیره‌نویسی اولیه، در بورس یا بازار خارج از بورس مربوطه و به واسطۀ کارگزاران دارای مجوز انجام می‌شود. بازارگردان صندوق (تأمین سرمایه امید)، بر اساس مفاد اساسنامه و امیدنامه صندوق و مقررات بورس یا بازار خارج از بورس مربوطه، به نقدشوندگی واحدهای سرمایه‌گذاری کمک می‌کند. به درخواست بازارگردان، واحدهای سرمایه‌گذاری جدید به نام وی صادر می‌شود. بازارگردان می‌تواند درخواست ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری که در مالکیت وی است، ارائه دهد. جزئیات مربوط به این امر در رویه صدور، ابطال و معاملات واحدهای سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده است.

 

رویه صدور، ابطال و معاملات واحدهای سرمایه گذاری صندوق آسمان امید

 

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت آسمان امید