آسمان در رسانه
مقاله سبدگردان آسمان
ویدئو سبدگردان آسمان
اینفوگرافیک سبدگردان آسمان
پادکست سبدگردان آسمان
واژه نامه سبدگردان آسمان
ابزارک های مالی
چهار عملی که سرمایه‌گذاران باید هرساله انجام دهند
کد مطلب: 241     تاریخ انتشار: 1395/05/29     تعداد مشاهده: 1771
Facebook Twitter Google+ LinkedIn

سبدهای سرمایه‌گذاری مانند اکثر مسائل دیگر در زندگی نیاز به تغییر و بازنگری دارند. همان‌طور که شما هر ساله برای سایر ابعاد زندگی‌تان برنامه‌ریزی می­ کنید لازم است که بر سبد سرمایه­ گذاری خود هم مروری داشته و اطمینان حاصل کنید که مطابق با خواست شما و بهترین شکل عمل می­کند.


سبدهای سرمایه‌گذاری مانند اکثر مسائل دیگر در زندگی نیاز به تغییر و بازنگری دارند. همان‌طور که شما هرساله برای سایر ابعاد زندگی‌تان برنامه‌ریزی می­ کنید لازم است که بر سبد سرمایه­ گذاری خود هم مروری داشته و اطمینان حاصل کنید که مطابق با خواست شما و بهترین شکل عمل می­ کند.

اغلب سرمایه­ گذاران از بازنگری و بررسی عملکرد پرتفوی خود اجتناب می­ کنند چرا که معتقدند این کار آن‌ها را دچار ترس و اضطراب می­ کند. در حالی که این بی‌توجهی ممکن است سرمایه‌گذاران را با ریسک­ هایی روبه‌رو کند که بسیار بالاتر از آستانه ریسک ­پذیری آن‌ها باشد. همان‌طور که کارل ریچاردز می­ نویسد:

"آنچه ما نمی­ دانیم به ما آسیب نخواهد زد، اما زمانی که پای پول به میان می­ آید این مسئله کاملاً بر عکس است، نادانسته­ های ما در رابطه با پول می­ تواند بسیار مضر باشد"

بنابراین پیشنهاد ما این است که افراد حداقل سالی یک‌بار حساب‌ها و سرمایه‌گذاری‌های خود را بررسی کنند که در ادامه به چهار کاری که می ­توانند انجام دهند اشاره می‌شود:

 

  1. برنامه ­ریزی داشته باشید

بسیاری از افراد به تمایلات خود در سرمایه‌گذاری واقف نیستند، تحقیقات نشان داده که حدود 20 درصد از افرادی که برای دوران بازنشستگی خود پس‌انداز می‌کنند، سرمایه‌گذاری مطلوب خود را نمی‌شناسند.

برای اینکه متوجه شوید چه‌کاری می ­خواهید با پول خود انجام دهید ابتدا همه گزینه­ ها را بررسی کرده و در ادامه مشخص کنید که می­ خواهید چه مقدار از وجوه را به چه‌کاری اختصاص دهید. درصدی را به سهام، بخشی در اوراق مشارکت، بخشی سرمایه­ گذاری در بانک و ....

هنگامی‌که برای سرمایه‌گذاری‌ خود یک برنامه مدون داشته باشید به سادگی متوجه تغییرات سبد سرمایه‌گذاری خواهید شد. به‌ عنوان ‌مثال ممکن است تصور کنید پرتفوی متنوعی تشکیل داده ­اید درحالی‌که اکثر دارایی شما در یک بخش متمرکز است لذا یک کاهش ناگهانی در این بخش تأثیر عمده ­ای بر سبد سرمایه‌گذاری شما خواهد داشت.

به ‌طور کلی زمانی که بازار سهام با رکود همراه است، بازار اوراق قرضه با رشد مواجه می­ شود و به عبارتی این دو رفتار معکوس دارند. بنابراین به نظر می­ رسد که سبدی با ترکیبی از این ابزارها می­ تواند گزینه بهتری نسبت به نگهداری پول نقد باشد.

 

  1. موقعیت ­های خود را بررسی کنید

سبد سرمایه‌گذاری که شما در حال حاضر در اختیار دارید ممکن است با تمایلات شما بسیار متفاوت باشد. یک ‌راه ساده برای بررسی این ‌که آیا سبد سرمایه‌گذاری شما ارزش نگهداری دارد یا خیر این است که فکر کنید در ابتدای امر چرا این سبد را انتخاب کردید و اگر امروز می خواستید پرتفوی‌ سرمایه‌گذاری خود را تشکیل دهید انتخاب جدید شما تا چه میزان با انتخاب پیشین مطابقت داشت.

شما همچنین باید به ‌اندازه یا سایز سبد خود توجه کنید و به این سوال پاسخ دهید که آیا این پرتفوی بیش ‌از اندازه کوچک یا بزرگ نشده است؟ هدف حفظ اندازه سبد سرمایه‌گذاری در یک میزان معین است. به‌ عنوان‌ مثال اگر میزان متنوع سازی سبد ما از هدف ‌گذاری 10% به 5% رسیده است این نشان می­ دهد که این سبد نیاز به متعادل ‌سازی دارد.

 

  1. تعیین سهم زمان بازنشستگی و میزان برداشت ­ها

اگر شما بازنشسته هستید و یا نیاز به برداشت­ های دوره­ ای دارید لازم است که برای این برداشت­ ها برنامه­ ریزی کنید. احتمال دارد نیاز باشد این مبالغ را با متناسب با نرخ تورم در هر دوره افزایش دهید. همچنین لازم است که در برداشت­ ها به شرایط پرتفوی خود توجه کنید. برداشت­ های بیشتر پس از یک سال پر سود و برداشت‌های کمتر در سال­ هایی که زیان داشته­ اید. همین‌طور توجه به هزینه های سالانه در رابطه با این تصمیم­ گیری ضروری به نظر می­ رسد.

 

  1. برنامه ­ریزی خود را مدون و مکتوب کنید و آن را دنبال کنید

زمانی که حساب­ های سرمایه‌گذاری خود را بررسی می­ کنید ممکن است که نیاز به ایجاد برخی تغییرات را احساس کنید. به‌ عنوان ‌مثال در نسبت نگهداری سهام و اوراق مشارکت تغییراتی ایجاد کنید یا میزان سرمایه‌گذاری خود را افزایش دهید. برای اعمال این تغییرات باید به طور منظم برنامه ­ریزی کنید. با تصمیم‌گیری و نوشتن کاری که می­ خواهید  انجام دهید و چگونگی انجام آن احتمال اجرای آن برنامه متناسب با تغییرات بازار بیشتر می­ شود، حتی اگر آن را به آینده موکول کنید.

برنامه مالی سبد سرمایه گذاری بازنشستگی