راهنمای سرمایه‌‌گذاران

«شرکت سبد گردان آسمان» با هدف ارائه خدمات تخصصی در زمینه مدیریت سرمایه گذاری اوراق بهادار در مرداد ماه سال 1390 تاسیس و با کسب مجوز سبدگردانی از سازمان بورس و اوراق بهادار، تحت نظارت این سازمان فعالیت خود را آغاز نمود.
این شرکت با تکیه بر تجارب مدیران خود در طی دوره فعالیت با راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری مختلف در جهت منافع مشتریان گام برداشته است.

معرفی شرکت

» تاریخچه شرکتکسب رتبه نخست صندوق آسمان خاورمیانه بین صندوق های مختلط
کسب رتبه سوم صندوق آسمان یکم بین صندوق های در سهام
کسب رتبه سوم صندوق آسمان آرمانی بین صندوق های قابل معامله در بورس

کسب رتبه نخست صندوق آسمان خاورمیانه بین صندوق های مختلط
کسب بالاترین بازدهی زمانی-وزنی سبد ها بین شرکت های سبد گردان

کسب رتبه دوم بازدهی زمانی-وزنی سبدها بین شرکت های سبد گردان
کسب رتبه دوم صندوق آسمان خاورمیانه بین صندوق های مختلط

کسب بالاترین بازدهی زمانی - وزنی سبدها بین شرکت های سبد گردانی
کسب رتبه نخست صندوق آسمان خاورمیانه بین صندوق های مختلط

راه اندازی صندوق آسمان خاورمیانه و آسمان آرمانی
کسب رتبه نخست صندوق آسمان خاورمیانه بین صندوق های مختلط
کسب رتبه تخست صندوق آسمان یکم بین صندوق های در سهام

راه اندازی صندوق آسمان یکم

تاسیس با اخذ مجوز فعالیت از سازمان بورس و اوراق بهادار


» جایگاه سبدگردان


سبدگردان طبق تعریف ارائه شده در قانون بازار اوراق بهادار مصوب سال ۱۳۸۴ مجلس شورای اسلامی، شخصی حقوقی است که در قالب قراردادی مشخص به منظور کسب انتفاع به خرید و فروش اوراق بهادار برای سرمایه‌گذار می‌پردازد.
در بازار سرمایه که سبدگردان نیز در آن فعالیت دارد شورای بورس و اوراق بهادار که ریاست آن را وزیر امور اقتصادی و دارایی بر عهده دارد بالاترین رکن بازار سرمایه است. سازمان بورس و اوراق بهادار بازوی اجرایی این شوراست که موسسه عمومی غیردولتی بحساب آمده و مجوز سبدگردانی طبق مراحلی که در دستورالعمل تاسیس و فعالیت سبدگردان آمده از طرف این سازمان به متقاضی واگذار می‌گردد. شرایط احراز مجوز تاسیس و فعالیت سبدگردان شامل شرایط مالی و غیر مالی گوناگونی است. از جمله مهمترین شروط بکارگیری مدیران سبد و تحلیلگران حائز شرایط و انتخاب امین از میان اشخاص حقوقی واجد شرایط به عنوان رکن نظارتی بر عملیات سبدگردانی شرکت می باشد. به طور خلاصه می توان گفت امین حافظ منافع سرمایه گذار بوده و در صورت تخطی سبدگردان از قوانین و تعهدات، موارد را به مشتریان و سازمان اطلاع می‌دهد.

» دستاوردهای شرکت 

کسب رتبه اول بازدهی صندوق‌های در سهام توسط صندوق آسمان یکم در سال ۱۳۹۲
کسب رتبه اول بازدهی صندوق‌های مختلط توسط صندوق آسمان خاورمیانه در سال۱۳۹۲
کسب رتبه اول بازدهی صندوق‌های مختلط توسط صندوق آسمان خاورمیانه در سال ۱۳۹۳
کسب رتبه دوم بازدهی صندوق‌های مختلط توسط صندوق آسمان خاورمیانه در سال ۱۳۹۴
کسب رتبه اول بازدهی صندوق‌های مختلط توسط صندوق آسمان خاورمیانه در سال ۱۳۹۵
کسب رتبه اول بازدهی صندوق‌های مختلط توسط صندوق آسمان خاورمیانه در سال ۱۳۹۶
کسب رتبه سوم بازدهی صندوق‌های در سهام توسط صندوق آسمان یکم در سال ۱۳۹۶
کسب رتبه سوم بازدهی صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) توسط صندوق آسمان آرمانی سهام در سال ۱۳۹۶
کسب رتبه دوم بازدهی زمانی-وزنی سبدها در میان شرکت های سبدگردانی در سال ۱۳۹۳
کسب رتبه دوم بازدهی زمانی-وزنی سبدها در میان شرکت های سبدگردانی در سال ۱۳۹۴
کسب رتبه دوم بازدهی زمانی-وزنی سبدها در میان شرکت های سبدگردانی در سال ۱۳۹۵

» گستره خدمات

مدیریت حرفه‌ای سبدهای اختصاصی
مدیریت حرفه‌ای صندوق‌های سرمایه‌گذاری
قبول سمت متولی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری

» ارزش‌های آسمان

صداقت، امانت‌داری، تعهد و وفاداری به مشتریان، ارزش‌های کلیدی آسمان را تشکیل می‌دهند.


» چشم انداز

کسب جایگاه برتر در بازار سرمایه کشور به عنوان یک نهاد ارائه دهنده خدمات تخصصی مدیریت سرمایه مبتنی بر دانش روز به طیف‌های مختلف سرمایه‌گذاران

» رسالت

کسب حداکثر بازده ممکن برای گروه‌های مختلف سرمایه‌گذاران


» هویت برند


 

چرا آسمان؟    
آسمان از دیرباز نماد روشنی، برکت و زندگی بوده است. مردمان همواره در طول تاریخ رو به آسمان داشته و رویای فتح آسمان و حرکت در ژرفای آن، خواب از چشمان بسیاری ربوده بود. شرکت سبدگردان آسمان با تأکید بر ویژگی های خاص بازار های مالی و ارزش های شرکت مبنی بر شفافیت و حفظ منافع مشتریان، عنوان مذکور را برای شرکت سبدگردان آسمان برگزیده است.


سرمایه انسانی

» هیئت مدیره


محمد اقبال نیا
محمد اقبال نیا(رئیس هیئت مدیره و معاون سرمایه گذاری)سوابق حرفه ای: مدیرعامل شرکت کارگزاری حافظ، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری سهم یاسان بهداد، عضو هیئت مدیره شرکت های کارگزاری حافظ، تأمین سرمایه نوین و فرمولبیدن کرمان، همکاری با شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی نفت، کارگزاری رضوی و کارگزاری دنیای خبره، عضو گروه مدیران و مشاوران صندوق های سرمایه گذاری مختلف 
 
سید جواد جمالی
سید جواد جمالی(عضو هیئت مدیره) سوابق حرفه ای: مدیر سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذاری ارزش آفرینان، مشاور شرکت سرمایه گذاری مدبران اقتصاد، مشاور مدیرعامل شرکت های کارگزاری بهمن، سرمایه گذاری سهم یاسان بهداد و سرمایه گذاری آوین 
 
مسعود سلطان زالی
مسعود سلطان زالی(مدیرعامل و نائب رئیس هیئت مدیره) سوابق حرفه ای: مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت تامین سرمایه بانک ملت، معاون مالی و اداری پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، معاون عملیات و نظارت شرکت بورس کالای ایران، معاون سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذاری بهمن، عضو هیئت مدیره شرکت های کارگزاری بهمن، تامین سرمایه نوین و بورسیران، معاون مالی و سرمایه گذاری شرکت سخت آژند

» همکاران


- واحد سرمایه گذاری
منصور اصغری
منصور اصغری(تحلیل گر)
بهروز صنوبری
بهروز صنوبری(تحلیل گر)
زهرا محمد رحیمی
زهرا محمد رحیمی(تحلیل گر)
فاطمه گداری
فاطمه گداری(معامله گر)
عاطفه نوظهور
عاطفه نوظهور(معامله گر)

 

 

 

 

 

 


- واحد اداری
ژوبین انگالی
ژوبین انگالی(مدیر اداری و پشتیبانی)
فرناز محمدرحیمی
فرناز محمدرحیمی(کارشناس حقوقی)
سعید چمانده
سعید چمانده(کارشناس سبدگردانی)
پونه اسکندی
پونه اسکندری(کارشناس پذیرش)
مهسا عباس نژاد
مهسا عباس نژاد(کارشناس پذیرش)
محمد صادق بخشی پور
محمد صادق بخشی پور(کارمند اداری)
رضا مرادیان
رضا مرادیان(کارمند اداری)

 

 

 

 

 

 


- واحد مالی
زینب شجاع
زینب شجاع(سرپرست مالی)
طیبه نیک مرام
طیبه نیک مرام(کارشناس شرکت)
مریم موسوی
مریم موسوی(کارشناس صندوق)
علی داوودی
علی داوودی(کارشناس صندوق)
امیرمحمد توکلیان معروف
امیرمحمد توکلیان معروف(کارشناس صندوق)
نسترن محمدی
نسترن محمدی(کارشناس صندوق)

الزامات شفافیت

» گزارش ذینفعان


با توجه به الزامات تعیین شده در ماده۲۷ دستورالعمل تاسیس و فعالیت سبد گردان، ابلاغی از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر ارائه گزارش ادواری در مورد ذینفعان که در جهت اعمال نظارت بر فعالیت سبدگردان و کنترل تضاد منافع احتمالی بین شرکت سبد‌گردان و سرمایه‌گذاران مصوب گشته است، سبد‌گردان آسمان گزارش خود را به صورت دوره‌ای بر اساس ماده مذکور و در جهت اعتماد سازی و رضایتمندی ذینفعان پس از شروع به کار شرکت در این قسمت ارائه خواهد نمود. ماده مذکور به صورت تفصیلی در ذیل ارائه شده است:
ماده ۲۷ درصورتی‌که سبدگردان، ورقه‌ی بهاداری خاص را به‌نام مشتری خود خرید، فروش یا نگه‌داری می‌کند در حالی که؛ (الف) شرکت سبدگردان یا اشخاص وابسته به آن یا (ب) کارکنان سبدگردان یا اشخاص وابسته به آن‌ها، در آن ورقه‌ی بهادار مطابق تبصره‌ی ۱ این ماده ذینفع محسوب می‌شوند و سبدگردان از این موضوع مطلع بوده یا از طریق دریافت گزارش‌های موضوع تبصره‌ی ۲ این ماده از این موضوع مطلع شده باشد، آن‌گاه سبدگردان موظف است بلافاصله کارکنانی که وظیفه‌ی سبدگردانی برای مشتریان را به عهده دارند، از این امر مطلع نموده، طی گزارش‌هایی که حداقل هرماه تهیه می‌شود حسابرس و امین خود را، از این موضوع مطلع کند و در گزارش‌های دوره‌ای که به مشتری می‌دهد، این موضوع را افشا نماید. اطلاعات ارائه شده به کارکنان مذکور، حسابرس، امین و مشتری در اجرای این ماده شامل موارد زیر است ۱) مشخصات ورقه‌ی بهادار، ۲)  شرح منافع ذینفع در آن ورقه‌ی بهادار،۳)  تاریخ ذینفع شدن و تاریخ خاتمه‌ی ذینفعی (درصورتی‌که قبل از تاریخ گزارش، ذینفع شدن افراد موضوع اینماده خاتمه یافته باشد) ۴ ) اطلاعات خرید و فروش اوراق بهادار یادشده به نام مشتری از زمان ذینفع شدن یا تاریخ گزارش قبلی هر کدام دیرتر است تا خاتمه‌ی ذینفعی یا تاریخ گزارش هر کدام زودتر باشد ( شامل: تعداد اوراق بهادار معامله شده، تاریخ معامله، قیمت معامله، مبلغ معامله و در صورت دسترسی، مشخصات طرف معامله به تفکیک هر ورقه‌ی بهادار ) و ۵ )اطلاعات مربوط به نگه‌داری اوراق بهادار یادشده در سبد اختصاصی از تاریخ ذینفع شدن یا تاریخ گزارش قبلی هرکدام دیرتر باشد تا خاتمه‌ی ذینفعی یا تاریخ گزارش هر کدام زودتر باشد (شامل تعداد اوراق بهادار نگه‌داری شده، قیمت تمام شده‌ی هر ورقه و قیمت تمام شده‌ی کل).
تبصره۱: درصورتی‌که یک شخص از تغییر قیمت یک ورقه‌ی بهادار، به طور مستقیم یا غیر مستقیم سود یا زیان نماید یا آن ورقه‌ی بهادار برای وی حقوق یا منافعی ایجاد کند یا از معاملات آن ورقه‌ی بهادار منتفع شود یا خود ناشر ورقه‌ی بهادار محسوب شود، آن‌گاه شخص یادشده، نسبت به آن ورقه‌ی بهادار، ذینفع محسوب می‌شود. بنابراین شخص از جمله در شرایط زیر، ذینفع ورقه‌ی بهادار محسوب می‌گردد ۱)درصورتی‌که مالک ورقه‌ی بهادار باشد؛ ۲) درصورتی‌که اختیار خرید یا فروش ورقه‌ی بهادار را به دیگری اعطاء یا از دیگری دریافت نموده باشد؛ ۳) درصورتی‌که ورقه‌ی بهادار را قرض گرفته یا قرض داده باشد؛ ۴) درصورتی‌که پذیره‌نویسی یا فروش ورقه‌ی بهادار را تعهد کرده باشد یا بازاریابی برای پذیره‌نویسی یا فروش ورقه‌ی بهادار را پذیرفته باشد یا مشاور ناشر در زمینه‌ی عرضه ورقه‌ی بهادار باشد یا در این موارد با دیگران مشارکت داشته باشد؛ ۵)درصورتی‌که ناشر ورقه‌ی بهادار باشد.
تبصره۲: کارکنان سبدگردان موظف‌اند بلافاصله پس از ذینفع شدن خود یا اطلاع از ذینفع شدن هریک از اشخاص وابسته‌ی خود نسبت به هر ورقه‌ی بهادار، موضوع را با جزئیات کامل به سبدگردان گزارش کنند. در صورت درخواست اشخاص موضوع بندهای ۲ الی ۷ مادۀ ۲۶، سبدگردان موظف به ارائه‌‌ی جزییات این اطلاعات به اشخاص یاد شده خواهد بود. این اطلاعات در حدود قید شده در این ماده، در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد و جزییات اطلاعات به صورت محرمانه نزد سبدگردان نگه‌داری شده و در اختیار مشتریان یا سایر کارکنان (به استثنای کارکنانی که وظیفه‌ی تهیه‌ی گزارش موضوع این ماده را برای حسابرس، امین و مشتری به عهده دارند) قرار نمی‌گیرد.


» کنترل تضاد منافع


شرکت سبدگردان آسمان در رعایت ماده ۱۴ دستورالعمل تاسیس و فعالیت سبدگردان، درصورت بروز تضاد منافع میان سبدگردان و مشتری، اولویت را به منافع مشتری می دهد. روش عملیاتی کنترل تضاد منافع در چند بعد اجرا می گردد. در بعد محدود سازی جریان اطلاعات، شرکت دستورالعمل بایگانی و گردش اطلاعات مشتریان را به تصویب هیئت مدیره خود رسانده است. این دستورالعمل به تدوین محدودیت های لازم جهت حفظ محرمانگی اطلاعات مشتریان و محدویت دسترسی به اطلاعات غیر ضروری برای کارکنان غیر مرتبط با سبد می پردازد. از بعد دیگر، این شرکت در اجرای ماده ۲۷ دستورالعمل فعالیت سبدگردان، اقدام به افشاء معاملات سبدگردان و کارکنان آن به مراجع ذیصلاح و مشتریان می نماید.


» محاسبات بازدهی


شما می توانید روش محاسبات بازدهی را از طریق لینک زیر دریافت نمایید: